Ahogy nekünk is szükségünk van rendszeres tisztálkodásra, hajmosásra, körömvágásra és sorolhatnám – hogy ne váljunk pár hét alatt büdigombóc jetivé -, ugyanúgy kutyusainknak is elengedhetetlen az állandó ápolás, hogy ezáltal is biztosítsuk jó közérzetüket, és elősegítsük egészségük fenntartását. A legjobb, ha napi-heti rutint alakítunk ki a legfontosabb kutyaápolási teendőkből, hogy ugyanolyan természetessé váljon, mint az etetés vagy a séták. Így nem felejtjük el, nem tekintjük kihívásnak, nem lustálkodjuk el, hanem a mindennapi közös életünk részévé válik, és a wellness percek minden alkalommal újabb lehetőséget adnak arra, hogy még szorosabbá fűzzük a kapcsolatunkat az imádott négylábúval.
A legalapvetőbb feladat a bunda rendben tartása. Az elhanyagolt, csomós, koszos bunda bőrirritációt okozhat, a bőr nem tud lélegezni az összeállt szőr alatt, bepállhat, kisebesedhet, ezzel kellemetlenséget és fájdalmat okozva a kutyának. Na ez az, amit meg kell előzni a rendszeres szőrápolással. Ez minden kutyánál igaz, még a rövid (1-2 cm) vagy sima (2-4 cm) szőrű kutyáknál is. Náluk persze nem a csomósodás veszélye áll fenn, de róluk is el kell távolítani az elhalt alj- és fedőszőrt, ezáltal gyorsíthatjuk a vedlési folyamatot, és nem utolsó sorban nem nő szúrós bundatakaró a kanapéra. A rövid/sima szőrű és félhosszú szőrű kutyusunkat heti 1-2 alkalommal keféljük át (pl. előbbit kézre húzható gumikefével, sűrű fogazatú aljszőrkiszedő eszközzel, a félhosszú szőrt Coat-Kinggel vagy fémfogú fésűvel/kefével).
A hosszú szőrű (pl. Tibeti terrier, Shih-tzu, Yorkshire terrier, Máltai selyemkutya), a vegyes/zászlós szőrzetű (pl. Golden retriever, szetterek, spánielek) és kettős szőrzetű (pl. Alaszkai malamut, Samoyed, Chow-chow, spitzek) kutyákatgyakrabban, 1-2 naponta kell fésülni, hogy megelőzzük a csomósodást. Ez nagyon fontos, mert ha elhanyagoljuk a rendszeres fésülést, a kritikus helyeken (fültőnél, hónaljnál, hason, combokon) gyorsan összeáll a szőr, és nagy eséllyel már csak a kutyakozmetikus tudja kibontani, rosszabb esetben csak a nyírógép segít. Akkor is tartsuk a gyakori fésülést, ha 2-3 havonta visszük kozmetikushoz a kutymót, mert a hosszan hagyott szőrzet 1-2 héten belül is egy nagy gubanccá tud válni, ha az ebzet normális kutyaéletet él, tehát szalad, ül, fekszik, hempereg, játszik, vagyis rendesen kutyálkodik. Hosszú szőrre használjunk ritka, majd sűrű fém fogazatú fésűt, befejezésképp akár sörtekefét a fényes szőrzetért.
Charlie egy gazdis kutyus(!), akit bár gazdája nagyon szeret, de alig sétáltatta, szőrét nem gondozta, és nem vitte el kozmetikába sem, így a kutya nem csak elhízott, de egy óriási összefilcesedett szőrcsomó lett belőle. Ugye, hogy megéri az a napi 10 perc alapos fésülés?
Forrás
A drótos (pl. Drótszőrű magyar viszla, Aairedale – és Welsh terrier) és szálkás szőrzetű (pl. Szálkás szőrű tacskó, Skót-, Ír – , West Highland White terrier) kutyákat is 1-2 naponta ápoljuk, de őket érdemes kutyakozmetikussal a szőrzetüknek megfelelő időközönként trimmeltetni, mert a bundájuk így lesz igazán egészséges és a fajtának megfelelő.
Ha nem kiállítási kutyákról beszélünk, akkor nem csupán a nyírós fajtákat (pl. uszkárok, Bedlington terrier, Kerry Blue terrier), de gyakran a hosszú szőrű vagy trimmelős kutyák szőrét is lenyíratják a gazdik, így otthon is könnyebben rendben tartható a bunda. Tehát a nyírás is megoldás, a hangsúly a rendszerességen van. A kettős szőrzetű kutyák bundáját nem érdemes lenyíratni, mert ha gyakran fésüljük, és eltávolítjuk az elhalt, pehelyszerű aljszőrzetet, akkor a bundájuk nyáron is megvédi őket a melegtől csakúgy, mint télen a hidegtől.
Nemezes szőrzetű kutyák (pl. Puli, Komondor) sztenderd szerinti zsinóros vagy szalagos bundájának karbantartását hagyjuk kutyakozmetikusra, és kérjük ki tanácsát az otthoni ápolással kapcsolatban. A lakásban tartott pulik szőrét gyakran nyírják is, ebben az esetben a hosszú szőrű kutyákhoz hasonlóan kell őket otthon gondozni.
A szőrtelen kutyáknak (Kínai – és Perui meztelen kutya, Mexikói szőrtelen kutya) csupán minimális szőr nőhet a fejükön, esetleg lábukon és farkukon, így nálunk nincs sok dolog a fésüléssel, viszont a bőrüket ápolni kell sokszor bőrradírral és hidratálóval a kiszáradás ellen, nyáron fényvédő krémmel. Hajlamosak mitesszereket növeszteni, ezeket is tisztítani kell. Télen mindenképp meleg kutyaruhában vigyük őket sétálni, különben nagyon könnyen megfáznak.
Az új négylábú családtag felelős kiválasztásához hozzátartozik, hogy tisztában legyünk a kiszemelt kutyus ápolási igényeivel is. Ne válasszunk tündéri kis fehér szőrgombócot, mert jajj de nagyon cuki, ha aztán nem szánunk rá napi 10-15 percet a fésülésre, mert a kutya issza meg a levét a későbbiekben. A kutyával vállalt felelősséghez ez is hozzátartozik!
Dolfi, az Ebárvaház gazdikeresője kifejezetten élvezi a kutya-wellnesst. ☺ Vele nem lesz nehéz dolga fésülésnél a leendő gazdinak.
Forrás: Ebárvaház
Ha babakutyával bővül a család, mindenképp kezdjük el mielőbb a házi wellnesshez szoktatást, először csak kis lépésekkel: 1-2 naponta egy kis fésülés puha sörtekefével, sok simogatással megtűzdelve, így hamar rájön, hogy a kefe nem ellenség, és a kényeztetés jó dolog. Majd jöhet a fürdetés, karomvágás, hogy minden folyamatot megismerjen és megszokjon, így a házi kozmetika stresszmentes lesz a jövőben a kutyus és gazdi számára is. Babaszőrben lévő kutyust nem javasolt géppel megnyírni, mert ronthatja felnőtt szőrének minőségét. Ha szeretnénk hosszú szőrű babánkat a későbbiekben fazoníroztatni, egyeztessünk profi kutyakozmetikussal, hogy mikor kerülhet sor az első teljes kozmetikára. A rendszeres ápolás alkalmával egy füst alatt ellenőrizhetjük kedvencünk bőrét, esetleges elváltozásokat, vérszívókat, toklászt, bogáncsot, egyéb csudaságokat kutatva.
Még egy irtó izgalmas, de annál fontosabb része a szőrápolásnak: megtisztítani a kutya pisilőjének környékét és fenekét, amennyiben szükséges. Ezt minden séta után ellenőrizzük, mert előfordulhatnak balesetek. Tegyük meg, amit meg kell tenni: zsebkendővel vagy papírtörlővel távolítsuk el a piszkot, és egy nedves babatörlőkendővel töröljük tisztára a területet. Ha kutyusunknak nagyon dús vagy hosszú a szőre ezeken a területeken, érdemes időről időre egészségügyi nyírást kérni a kozmetikustól, amelynek alkalmával a stratégiai pontokon kurtítják meg a szőrt.
Ne adjuk fel, ha nem boldogulunk a feladatokkal, mert kutyusunk nem együttműködő vagy stresszel, esetleg nem tudjuk, hogyan fogjunk hozzá. Keressük fel állatorvosunkat vagy egy szakképzett kutyakozmetikust, és kérjünk tőle útmutatást. Kicsit sem szégyen segítséget kérni, hisz mindenre van megoldás! A lényeg, hogy ne hanyagoljuk el kedvencünk bundáját!
Summa summarum: szánjunk alkalmanként 10-15 percet a „karbantartásra”. Akár séta közben lehuppanunk egy padra, és alaposan átkeféljük a bundát, vagy otthon tévézés közben fésüljük át kedvencünket, teljesen mindegy, csak építsük be a napi-heti rutinba.
A következő részben a fürdetést, majd az egyéb házi ápolási teendőket vesszük górcső alá, így érdemes lesz visszatérni egy kis olvasásra. 🙂
BBK
Eredeti cikk forrása:
http://julius-k9.com/hazi-kutyakozmetika-a-szorzet-apolasa/?lang=hu