Menhelyünkön kiváltság számunkra, hogy kutyusaink az emberek mellett más állatokkal is összeszoktathatók, illetve megismernek a séták során cicákat és még lovakat is 🙂 Minden kutyusunkat macska teszt alá vetjük- de ehhez hozzátartozik az, hogy macskáink kutya kompatibilisek és, hogy kutyusaink pedig állják-e a cica tesztet ? 😀 A viccet félre téve, ha van otthon egy cicád, kicsi – nagy – közepes fiú vagy lány kutyusod, vagy egyéb háziállatod, mi már előre tudunk segíteni abban, hogy a választott kutyus, aki elnyerte szívedet kompatibilis-e más állattal.
Hogy- hogyan is működik és miképpen szoktathatók össze- olvasd el a cikket!
„Kutya-macska barátság
Az emberhez legközelebb álló társállat a kutya és a macska. Ez tény. Vicces viszont, hogy a néphiedelem szerint ez a két faj – amióta világ a világ – egymás ellensége. Az igazság azonban az, hogy a családok kétharmadában békésen együtt tudnak élni, mi több, barátokká is válhatnak. A köztük feszülő ellentétek viselkedésükből adódnak.
Az eltérő testbeszéd például már az elsőtalálkozásnál problémát okozhat. Ilyen eltérés például, hogy a kutya farkcsóválása azt közvetíti, hogy barátságosak a szándékai. Ha ugyanezt egy macska teszi, az azt jelenti, hogy éppen vadászik, vagy intenzívebb mozgatás esetén az állat idegességét fejezi ki. Tehát ebből konfliktusok születhetnek. Ha úgy döntünk, hogy macskánk mellé kutyát hozunk a házhoz, érdemes előtte „macskatesztet” végezni vele. Azaz felügyelet mellett macskák közelébe vinni, hogy lássuk, van-e nála irányukban kialakult vadászösztön. Ha a kutya kergetné a cicákat, úgy a családba fogadása kockázatos, nem javasolt. Ha passzív vagy barátságos a kutya a macskával, akkor is a gazdinak kell irányítani az első találkozást. Sőt, később sem árt némi odafigyelés.
Akkor van a legegyszerűbb dolgunk, ha a két állat egyszerre és kölyökkorban érkezik a házhoz. A kölykök alapvető tulajdonsága a kíváncsiság, az ismeretlen felfedezése, ezért az agresszió és a félelem háttérbe szorul.
Felnőtt kutya és kölyökmacska esetében jóval nehezebb a barátkozás. A kutya nagy erőfölénye megijesztheti a cicát, aki fújni, karmolni fog. Ez sajnos örök időkre alááshatja a két állat közötti jó kapcsolatot.
Figyelni kell arra is, hogy a régebb óta ott tartózkodó állatnak prioritása van, aki nem biztos, hogy sértődés nélkül fogadja az új jövevény érkezését. A macskák dacból, esetenként napokra eltűnnek, a kutyák pedig tárgyakon, például a gazdi kedvenc cipőjén vezetik le feszültségüket. A sértődés és a bosszú, bármily különös, megjelenik társállataink életében.
Ki ne emlékezne a Frakk rajzfilmekre, ahol kedves történetekben elevenedik meg ez a témakör? Ha viszont az összeszoktatást kellő figyelemmel és óvatossággal végeztük, egy életre szóló barátság tanúi is lehetünk, melyben az együtt alvástól, evéstől a közös sétáig, játékig minden benne lehet.
Ha kölyökkutyához viszünk haza macskát, akkor az idejében megtanulja, mekkorát szabad harapni, meddig lehet elmenni a játékban. Az idősebb, bánatos, kedvetlen állatot teljesen felturbózhatja egy ilyen új kapcsolat. Szívesebben mozog, ismét játékos lesz, és jobban is eszik…
Fontos, hogy következetes, igazságos gazdik legyünk, és ne adjunk egyik állatunknak sem többet a másik szeme láttára sem élelemből, sem törődésből. Amennyiben a két állat összeszokása már nem lehetséges, úgy járjunk el felelősen, és keressünk valamelyiküknek mi, saját magunk új gazdát.
Ha kutyát és macskát együtt tartunk, fokozottan kell figyelnünk a külső és belső paraziták elleni védekezésre. Az egy háztartásban lévő összes állatot, legyen az kutya vagy macska, fiatal vagy felnőtt állat, egyszerre kell parazita-mentesíteni, különben az állatok egymást vissza tudják fertőzni.
Ennek elvégzése legalább évente kétszer ajánlott. Sokan a negyedévenkénti féreghajtást tartják megfelelőnek.
Legyünk körültekintőek az etetéssel is.
A macskaeledel nagyobb mennyiségű fehérjét és zsírt tartalmaz, ezért ízletesebb talán a kutyák számára is. Ám a felhalmozott fehérjemennyiséggel nem tudnak mit kezdeni, ezért egészségügyi problémákat okozhat, mint például allergia, bőrviszketés.
Az irányítói pozíciónk erősítése érdekében érdemes az állatokat néha egymás mellett, kézből etetni. Nevük kimondásával csak az általunk kiválasztott kedvencünk vegye el az eleséget. Az ilyesfajta tréning az élelemért folytatott esetleges háborúkat teljesen kizárja az életünkből, és egy lépéssel közelebb segít bennünket ahhoz, hogy a kutya és a macska békében éljen egymás mellett családunkban.
#JuliusK9 #JuliusK9rajzok #K9cool
Forrás: Julius-K9 sajtó