Mielőtt Te is „rettegni ” kezdesz, kérlek, olvasd végig a cikket. Nálunk eddig két, teljesen a típusos tüneteket mutató kutyust különítettünk el, a harmadik, szintén ugyanolyan tünetekkel bíró kutyánkat teszteltük – PCR vizsgálattal – és nem bizonyult fertőzöttnek. DE !!! A közösségbe kerülő – pld. kutyaiskola – kutyusokat mindenképpen teljes vakcinázással kell ellátni, vagyis magyarul oltani kell ÉVENTE, az állatorvosunk által javasolt kombinált oltással. Védenceink közül azért nem betegedett meg egyik sem súlyosan, mert oltva voltak, azaz teljes védettséggel bírtak.
A rendszeres oltással megelőzhető a megbetegedés, így a járvány elterjedése is. Amennyiben mégis tüneteket észlelsz kutyádon – hasmenés, hányás, kedvetlenség esetleg láz, kérj az állatorvostól célzott vizeletvizsgálatot szopornyica vírusra. Sajnos sok rendelőben nem gondolnak erre rutinszerűen, ezért nem javasolják elsőre.
Csakhogy a szinte tünetmentesen lezajlott fertőzés után kedvenced még sokáig – akár 6 hónapig is – vírust üríthet. Nem lesz vele semmi teendőd ezalatt az idő alatt, csak NE MENJ VELE KÖZÖSSÉGBE, HA MEGBIZONYOSODOTT, HOGY HORDOZZA A VÍRUST!
A vírus érzékeny, levegőn hamar elpusztul , ezért nagy valószínűséggel közvetlenül fertőz. Vagyis „összenyalnak” kutyusaink, esetleg ahogyan gyakran látjuk felnyalják a másik vizeletét, elég ha csak szaglásszák…
A negatív kontroll vizsgálat után fellélegezhetsz, kutyusod nem fertőző.
Még valami nagyon fontos dolog : A SZOPORNYICA VÍRUS EMBERRE VESZÉLYTELEN, TEHÁT SEMMI PÁNIK, KUTYÁTLANOK – NEM LEHET BAJOTOK!
Nekünk pedig, felelős gazdiknak az a dolgunk, hogy éberen figyeljünk és rendszeresen vigyük oltásra kutyusainkat.