Akárcsak nekünk, kedvencünknek is szüksége van napfényre és a melegre, de csak egy bizonyos határig. A kánikulára való érzékenység viszont fajtafüggő is, illetve függ a kutya életkorától, egészségi állapotától. Így nagyobb nyári utazás előtt érdemes állatorvossal is konzultálni.
A kutyáknál nyáron gyakori elhalálozási ok lehet a hőguta. Ennek oka egyrészt az anatómiai adottságokban, másrészt az általunk rájuk kényszerített életmódban keresendő. Anatómiáról annyit, hogy a kutya a párologtatást, a hőháztartás egyensúlyát a lihegéssel, tehát a száján, nyelvén keresztül kénytelen megoldani. Továbbá a tappancsain keresztül is képes izzadásra. A természetben élő rokonfajok a meleg időszakokat sziesztával, árnyékban töltik, méghozzá ivóvíz közelében. Ebből induljunk ki! Minden más tevékenység – autózás, napközbeni séta vagy futás, túlzott élelemfogyasztás – a kutya szervezete számára megterhelő, vagy egyenesen káros a melegben. Akkor is, ha ők ezt nem jelzik egyértelműen, mivel társaságunkért gyakran mindenre hajlandóak.
Lezárt ablakok mellett kutyát parkoló autóban hagyni tilos. A klímaberendezések használatával kapcsolatban fontos megjegyeznem, hogy a nagy hőmérséklet-különbség az autón belül és kívül megterhelő, egészségtelen. A klíma használatánál érdemes megtartani a maximum 5-8 fokos különbséget, és így nem zuhan össze teljesen kedvencünk, ha hirtelen ki kell szállni a kocsiból. A légkondi nagy előnye az, hogy száraz hűvöset csinál, viszont ha túlzásba visszük, és 20 fokban utazunk, majd a kinti 35 fokba ki-kiszállunk… nos, ez embernek, állatnak káros. Se magunkra, se a kutyánkra ne fújassuk direkt a klímaberendezés ventillátorát, mert az ízületek nem fogják ezt sokáig bírni. Az a szerencsés gazdi, akinek szép sport cabrio autója van, kösse be a kutyáját egy Julius-K9 kutyahámmal a hátsó ülésre, és a napsütésben adjon rá napszemüveget és baseball sapkát. Lehetőleg olyan színben, mint a kocsi maga. Ez nem vicc. Tegnap így jött egy autó velem szemben.
A sétáltatás a reggeli és esti órákban ideális. Saját kutyáimnak beüzemeltem egy régi kádat a kertben, tele vízzel. Minden séta után belecsücsülnek. Erre a hűsítő fürdésre való rászokás ragályos. Minden vendégkutya is kipróbálja idővel, tehát egészséges. Lakásban a vizes törölköző testre terítése különösen idős, szívbeteg kutyáknál hatásos. Hamar észrevehető rajtuk, hogy hálásak érte. Kertben az árnyék és a rendszeresen cserélt friss víz szerintem magától értetődik. Akinek erre ideje, energiája nincs, ne tartson kutyát.
A nagy szőr védi a kutya testét a hőségben. Viszont az elhalt aljszőrök befüllednek, és rontják a kutya hőérzetét. Ennek tudatában végezzük a szőrápolást.
Amúgy a hideg sörrel és fagyival óvatosan. Semmiképpen ne keverjük a kettőt!